Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

"Párizs megér egy misét! "....vagy egy tál jó húslevest !

Fenti szállóige - első fele - a képen mosolygó francia király IV.Henrik nevéhez fűződik.

Talán mégsem ezért nevezte a nép Jó Henrik királynak....

Ámbár....a jó király minden alattvalója fazekába tyúkhúslevest kívánt, a jólét jelképeként.

Igy már érthető...Még Voltaire is költeményt irt az aranyló levesről a mi tokaji aszunk mellett, ha hinni lehet a kultúrtörténeti anekdotának.

Ezután a kis bevezető után ismerkedjünk meg IV. Henrik tyúkhúslevesével, amit mi is nyugodtan elkészithetünk, minden alapanyag adott hozzá. Én már kipróbáltam, mondhatom mindenki megelégedésére.

Mindenekelőtt egy nagy levesfőző fazék szükséges hozzá, melyet félig megtöltünk hideg vizzel. Ebbe jön a megtisztított petrezselyemgyökér, zeller, néhány káposztalevél, egy velőscsont és kevés piritott hagyma /zsiron üvegesre piritva/.Sóval, borssal ízesitjük és hagyjuk csendesen forrdogálni.  Ha igazán franciásra szeretnénk  hangolni a jó király levesét, akkor olyan fűszer-csokorral bolondítjuk meg, amihez az alap zeller, petrezselyem-csokréta mellé egy szál friss kakukkfüvet, tárkonylevelet és egy babérlevelet is hozzákötünk.

A megtisztított tyúk máját és szívét, valamint egy jókora szelet füstölt sonkát /nem zsírosat/, kis fej hagymát, gerezd fokhagymát, kevés petrezselyemzöldjét apróra vágjuk és péppé finomitjuk. Tejben áztatott zsemlével két tojással és sóval, borssal, szerecsendióval összeállitjuk, majd beletöltjük  a tyúk belsejébe és bevarrjuk.. A tyúkot a forrásban lévő levesbe tesszük, majd az állat korától függően főzzük kb 1 óráig. Ezután belevágjuk a feldarabolt répát, 2-3  kis fej gombát, kupica konyakot.

Miután a leves elkészült, a tyúkot kiemeljük a léből és egy másik tálban feldarabolva szervírozzuk. Pirított fehérkenyér-kockákkal tálaljuk.  A franciáknál ez a leves, egy tartalmas egytál-féle. Vidékenként változó mártással, körettel fogyasztják.

Így tálaljuk....

vagy így...vagy ahogy tetszik

Jó étvágyat hozzá !

 

0 Tovább

Egy mennyei fogás az emír asztaláról

Nehezen hihető, mégis tény, Szali Bibi-Hanum könyvecskéjét 36. Ft-ért vásároltam egykoron..Hajaj!Ne is kérdezzétek mikor volt....nekem is hihetetlen már...

A Magyar Posta "terjesztette" én  megkaparintottam..kemény 36.-magyar forintokért! Mert már akkor is érdekeltek a más népek..Meg az ő konyháik..Ezen az úton sikerült bepillantanom például az üzbég konyhákba, ahol csodák csodája semmi olyan extrát nem találtam, ami számomra és családom számára  különös lett volna. Az alapanyagokkal ugyanez a helyzet...Főleg most! Már mindent lehet kapni..ahogy szokták mondani..



Néhány szó még az országról:

Ezen a tájon élt Akszar Temir, (Timur leng), - a nagy közép-ázsiai török uralkodó, a legismertebb a sok  vezír, kán és emír között, akik Üzbegisztán területén évezredekig uralkodtak. 


Timur Leng


Üzbegisztán a festői tájak, a csodás természeti adottságok, a nagy ellentétek világa. Éghajlata szélsőséges. Nyáron előfordul 50 fokos hőség, télen viszont mínusz 32 fokig süllyed a hőmérséklet. Óriási, terméketlen sivatagok váltakoznak zöldellő oázisokkal, virágzó kertekkel, gyapotmezőkkel. Üzbegisztán a Tien San (Ég Hegyei) északi nyúlványainál fekszik. Itt van a Kara-Kum és a Kizil-Kum sivatag egy része. Itt folynak az Amu-Darja és a Szir-Darja - több ezer kilométeres - folyamok, melyek vize az Aral-tóba ömlik..a tó mérete folytán, tengernek is beillik. Olyan csatornák segitségével öntözik a földet több helyen, amelyet még Nagy Sándor idején építettek.
Üzbegisztán ősidőktől fogva lakott terület. 
Az i.e. IV. században Nagy Sándor (tudjátok, a makedón)  hódította meg ezt a területet. 
Üzbegisztánt sem kerülték el a hóditások.Türk, arab stb.Na és a SZU... Az iszlámot az arabok hozták, mely 1917-ig uralkodó világnézet volt, és amelynek ma is sok híve van.
A XIV-XVI. században az ország a  virágzás korát élte - a sánta Timur és utódainak uralkodása alatt. /unokáját Ulugbegnek hivták/
A XV. század végén a nomád üzbégek hódították meg e területet Sejbán kán vezetésével. Ezidőtájt alakultak ki a különböző kánságok /boharai, hivai,később, már a XVIII.században a kokandi/.  1924.-ben mikor a Szovjetunió  legyőzte az emirátust  Frunze  parancsnok több napig lövette a város tornyait.

A Szovjetunió szétesése után 1991-ben alakult meg az Üzbég Köztársaság melynek fővárosa Taskent.
Taskentről itt

Vámbéry Ármin /a baloldalon/ 

Eljutott ide a mi Vámbéry Árminunk is aki amikor Bokharán keresztül Szamarkandba  érkezett, ott felkeltette a helyi emír gyanúját, és több mint félórás faggatózás után sikerült meggyőznie igazhitű voltáról az uralkodót, sőt,  végül ajándékokkal megrakodva engedték útjára.

Szamarkand a„zöld város”



És végre az Üzbég konyha remekeiből:

A sok és finom receptet kipróbálva, most ezt ajánlom mindazoknak, akik kedvelik a birka, bárány, vagy kecskehúst..De elárulom,  már muflonból is kipróbáltam ...szintén  sikertörténet.



PILÁF AZ EMÍR ASZTALÁN
Hozzávalók:
60 dkg birkahús
30 dkg rizs
4 fej hagyma
4 db sárgarépa
1 csomó petrezselyem
1 csomó kapor
só, csípős cseresznyepaprika
ízlés szerint

A húst megmossuk, a faggyút lefejtjük, feldaraboljuk és kiolvasztjuk. Kivesszük a pörcöket. A zsiradékban megfonnyasztjuk az egyik megtisztított, felszeletelt hagymát. Beletesszük a birkahúst, a megmosott, hasábokra szeletelt sárgarépát. Annyi vizet öntünk rá, hogy a húst éppen elfedje, s így sütjük együtt. Majd hozzáadjuk a fűszereket is és kis lángon egy órán át pároljuk. Ha a víz elfogyott, pótoljuk. 
Amikor a hús megpuhult, a tetejére ráterítjük a jól megmosott rizst. Megsózzuk és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Kis lángon a vizet a hússal együtt fél órán át pároljuk tovább. 
Tálalásnál a megmosott, összevágott petrezselyemmel, kaporral és a másik vékonyra szeletelt hagymával díszítjük. 
Megjegyzés: A piláf az üzbég nemzeti gasztronómiai művészet csúcsa. Akkor sikerült, ha a húson érezni a fűszerek zamatát, a rizs pedig pergő, borostyánszínű, s szinte elolvad a szájban. Üzbegisztánban, sőt egész Közép-Ázsiában a piláfkészítés elsősorban a férfiak privilégiuma. 
Számtalan piláf-recept ismert. Vannak olyanok is, amelyeket titokként kezelnek. Az üzbégek szerint a jó piláfot vastag falu, alul félgömb alakú vas- rézkondérban kell főzni, sok zöldséggel, sok hússal. Bár fogyasztják édességként is cukorral, gyümölccsel

Ami az italokat illeti:

Nemzeti italuk a zöldtea. Teát bármilyen napszakban, bárhol lehet kapni. Az üzbégek elsősorban teáznak, nem kávéznak. Azt tartják: ivásra a tea való, a kávé csak szokás.

Most "csak"egy tearecept:

/ a képen nem a tejes változat szerepel/


BUHARAI ZÖLDTEA
Hozzávalók: 
1/2 l tej
1/2 l víz
4 teáskanál zöldtea , gyömbérpor a tejnélküli változathoz.

Az előmelegített porcelán teáskannába négy teáskanál zöldteát szórunk. Ráöntjük a forró vizet. Két perc múlva hozzávegyítjük a forró tejet. Kanállal összekeverjük. Öt percen át állni hagyjuk. Készíthetjük tej nélkül, leheletnyi gyömbérporral.
Melegen öntjük szét a fületlen csészékbe.

Szali-Bibi Hanum kiadványa kissé megkopott. Nem csoda, sokat forgattam. Nos hozok még receptet innen. Akinek kedve van,  az további izes finomságokat próbálhat ki a mi izvilágunkhoz nem oly távoleső üzbég konyha remekeiből.

 

Egy desszert, amit kár lenne kihagyni, sajna erről nincs képem, mire a fotózásra került volna a sor, elfogyott a mennyei palacsinta! 



HIVAI PALACSINTA :

Hozzávalók:

50 dkg liszt,

4 e.kanál vaj,

2 db tojás,

2 pohár tej,

2 e.kanál cukor,

5 dkg élesztő,

2 db kockacukor,

1/2 liter olaj a sütéshez

kevés só...

Az élesztőt kockacukros tejben felfuttatjuk, majd annyi lisztet adunk hozzá, hogy lágy kovászt kapjunk, Hagyjuk megkelni. Közben a tojássárgákat, vajjal habosra keverjük, hozzáadjuk a sót, a langyos tejet, a maradék lisztet és a tojások felvert habját. Alaposan összekeverjük. Sűrű tésztát kapunk. Palacsintasütőben felforrósitunk egy e.kanál olajat és vastag, aranybarna palacsintákat sütünk.

Megjegyzés:

Desszertként mézes vajkrémmel, vagy tejfeles mézzel, esetleg mézes paradicsomtöltelékkel tálaljuk.  A mézes vajkrém és a tejfeles méz nagyon egyszerűen elkészíthető. A vajat egy barna virág- vagy hársmézzel habosra keverjük és kész. A tejfeles méz elkészítése ugyanilyen egyszerű. Jó minőségű, lehetőleg piacon vásárolt tejfel és méz szükséges hozzá. Az arányokat az ízlés határozza meg, körülbelül 10 dkg vajhoz 2-3 evőkanál mézet vegyünk, a tejfeles  méznél 2, 5 dl tejfelhez szintén 2-3 kanál mézzel még nem túl émelygős. Bár az üzbégek imádják az édeset, ha valaki nem szereti, nem kötelező ezeket az arányokat betartani. Lehet kevésbé édes a zárszó.

A mézes paradicsomtöltelék már több munkát kíván, hiszen zöld paradicsomra volna szükség az elkészítéséhez, ami ilyentájt nálunk nem egykönnyen beszerezhető. A zöld paradicsomokat addig pároljuk saját levében, amíg teljesen megpuhulnak, ekkor adjuk hozzá a mézet, körülbelül 30 dkg paradicsomhoz 1 evőkanálnyit és ezzel együtt még kevés ideig pároljuk, majd teljesen kihűtve kenjük a palacsintákra. Négybe hajtva, mézzel meglocsolva kínáljuk.

Jó  kísérletezést és jó étvágyat mindenkinek !


 


0 Tovább

Vajas gyűrűk Augsburgból


 

 

Egy kelt sütemény, melynek elkészítésére a kevésbé tapasztaltak is bátran vállalkozhatnak!  Szinte biztos a siker!

 

 

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 30 dkg vaj, 2 dkg élesztő, 1 egész tojás, 1 evőkanál cukor, ½ liter tej, citromhéj, só.

 

Az élesztőt, 1 dl langyos, cukros tejben megfuttatunk. Mélyebb tálban a lisztet, az élesztős tejet, a megpuhított vajat, cukrot, csipet sót,az egész tojást és a reszelt citromhéjat és a maradék langyos tejet összevegyítjük…szóval mindent egyszerre beleöntünk…nem egy nehéz feladat.. Ám most jön a java! Egy fakanállal addig verjük, míg a tészta meg nem adja magát…Ezt abból látjuk, hogy a szép, sima, hólyagos tészta elválik az edény falától.

Stop! Az előzőleg lazán lisztezett deszkára borítjuk a masszát…ám mielőtt magára hagynánk, előbb tojás nagyságú – kb M-es méret – darabokra szaggatjuk, majd rudacskákra nyújtjuk. A hüvelykujjnyi darabokat kör formában összeállítjuk és két végét összenyomva, gyűrű fazonra formázzuk. Ezzel gyakorlatilag majdnem készen van a sütemény…Majdnem! Most következik számunkra és tésztánk számára is a jól megérdemelt pihenés.. Száraz konyharuhával letakarva, annyi időre hagyjuk magára gyűrűinket, hogy kb duplájára puffadjanak. A sütőt most fűtjük fel- villanytűzhely 160 C-fok -  és egy zsírozott, lisztezett tepsiben szépen sorban, egymástól néhány centiméter távolságra lerakosgatjuk a tojássárgájával megkent vajas gyűrűket. El ne felejtsem! A tojássárgájához kevés olvasztott vajat csorgatunk, ettől még piros-barnábbra, fényesebbre, illatosabbra sül ez a Némethonból -Bajorországból - hozzánk került, délutáni-, reggeli kávéhoz illő finomság, melyet érdemes tálalás előtt porcukorral is meghinteni.

 

 ***


Essen und trinken halt Leib und Seele zusammen! Tartja a német mondás..azaz Evés és ivás tartja össze a testet és a lelket! Nos a német konyhafilozófia sajátosságairól később – egy –egy ízes recept kapcsán – szeretnék még többet mesélni. Az biztos, hogy a terített asztal örömeinek értékelésében nagyon hasonlóan gondolkodunk. A jó evés ivásnak nem csak nálunk, hanem német földön is nagy tradíciói vannak.

Kisült a vajas gyűrű, elkészült a kávé! Jó étvágyat!



2 Tovább

Hagymát, hagymával...avagy indul a vadászat !

Hagymák a porondon, minden, ami zöld !

***


Tavasz, megújulás, természet, zsenge, minden ami zöld...ezek jutottak eszembe hirtelen, meg a tavaszi reggelik egyik kedvence az újhagyma...Ma már télen sem elképzelhetetlen ez az üde és egészséges hozzávaló a reggeli vajas kenyérhez, szalonnához, bármihez..De ilyenkor az igazi, amikor már kint a kertben is érezzük, eljött az ideje az újhagymának, zsenge salátának, hogy szervezetünket segítse a tavaszi átalakulásban, amiben minden élőnek része van ilyentájt.

A póréhagyma kicsit más mint a többi hagymaféle, egész éven át kapható, kiskertekben is termelik és fehér, húsos törzsét fogyasztják...egyre inkább kedvelt a magyar konyhában is és mint a többi hagymaféle, a liliomfélék családjába tartozik.

..Olvastam, hogy ezt a hagymafélét az egyiptomiak is nagy becsben tartották, sőt középkor óta Wales jelképe, mivel a walesiek csatát nyertek a segítségével./legalábbis ők igy érezték/ A legenda szerint Szent Dávid szerzetes csak kenyéren és póréhagymán élt, és ezt ajánlotta a harcba induló katonáknak is. Annyira megbecsülték, hogy még a címerükbe is bekerült. A római legionárius napi étke volt a hagyma, sőt Néró császárról is az a hír járta, hogy a póréhagymával ápolta hangját..mint tudjuk elképesztően hiú ember volt...A párolt pórét Rómában nagy becsben tartották, természetesen ma is igen kedvelt étel a mediterrán országokban...De mostanra nemcsak ott, hanem nálunk is egyre inkább reneszánszát éli ez az ízletes és egészséges csemege.Receptek tömkelegét találhatjuk vele kapcsolatban. Hagymaleves, töltött és sűlt hagymák...stb..csak választanunk kell.

A hagyma egyben gyógyító növényünk is, hiszen magas kéntartalmával vértisztításra, éppen most tavasszal fejtheti ki legáldásosabban hatását.Alliltartalma(alliciltartalmu olaj) pedig természetes virusölő, antibiotikumként válik hasznunkra..

Allium ursinum - azaz medvehagymaA hagymák népes családjának nálunk ujabban divatba jövő másik tagja a medvehagyma, amely szintén a tavaszi belső nagytakarításban veheti ki részét étrendünk frissítésével.

A liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozik. Erdőkben, ligetekben nagy telepeket alkot. A fokhagyma illatára és ízére emlékeztető 30-40 cm magas évelő növény. Április-május környékén virágzik. A hagyma hosszúkás-tojásdad alakú. Gyógyitó tulajdonságának mára már egész irodalma van...Izelitőül egy irás itt



Visszatérve a zöldhagymára(újhagymára)...Néhány éve próbáltam ki és azóta rendszeresen visszatérő vendég konyhámban ilyenkor tavasszal a

HAGYMÁS LEPÉNY.

kapros változat, ami tényleg csak annyiban különbözik, hogy egy csokor kaprot apróra vágok és ezt is a tejfölös masszába keverem.


Ennek a receptjét el is mesélem. Nagyon egyszerü elkészíteni és ebédre, vagy akár vacsorára egy nagyon finom, illatos - és nem nehéz - fogást tálalhatunk.

Egy kb 20 cm átmérőjű, kerek formát alapulvéve, három csokor újhagymát megtiszítok és a fehér részét kisujjnyi vékony karikákra vágom (kevés zöldet is hozzámetélhetünk).

20 dkg búzalisztet, kevés sóval, leheletnyi cukorral összekeverek. Egy dkg élesztőt nagyon kevés langyos vízben(vagy tejben) felfuttatok és evőkanálnyi margarinnal, meg két tojás sárgájával rugalmas tésztát készítek, majd ezt megkelesztem.

A formát kikenem, lisztezem és a megkelt tésztával kibélelem, peremet képezve belőle.

A két megmaradt tojás fehérjéhez hozzáteszek még kettőnek a fehérjét és kemény habbá verem, majd a négy sárgáját,egy evőkanál tejfölt, meg kevés sót, szerecsendiót és egy evőkanál lisztet is hozzászitálva, összekeverem a masszát. A felapritott hagymát beleszórom a tésztával bélelt formába, ráöntöm a tojásos masszát és a tetejére néhány zöld hagymakarikát és kevés petrezselymet szórok. Aki szereti, durvára tört szines borssal is díszitheti a lepényt, amelyet előmelegitett sütőben (villanytűzhely 200 fok) szép, pirosra sütök, kb 30 perc alatt. Ez a lepény télen ugyanigy elkészíthető vöröshagymával, csemege- vagy lilahagymával ugyanilyen finom. A kapros változat ugyanez, a fent emlitett csokor kaporral felturbózva.

Én valami egyszerü, könnyű levest készitek hozzá általában. Akár este teával is izletes, illatos ez az étel.(Ajánlhatnám a hagymakrémlevest, ám sok volna igy egyszerre a jóból...).

Utoljára hagytam a legfontosabb programot, ideér rövidesen az igazán jó idő és a hétvégeken mindenképpen érdemes felvennünk a sportcipőket..irány az erdő, medvehagymavadászat indul !


Egy finom ebédet (hagymalepénnyel)követően.. a tavaszi, medvehagymamezőkkel illatos séta fűszere testnek léleknek!



Ha mégis maradunk, legalábbi zenével, képekkel dobjuk fel magunkat..ilyenkor TAVASSZAL !

 

 

forrás: Romhányi-Gerő:Gyógyító növények,Francia konyharemekei(szakácskönyvem)

0 Tovább

eszemiszom

blogavatar

Kategóriáim: - hagyományos magyar - nemzetek ízei - időutazás (eleink étkei) - lakomák minden esetre - tájkaják - konyhafilozófia - négy évszak - reformkonyha - fűszerek

Utolsó kommentek